Dekanın Mesajı

  • DEKANIN MESAJI

Mühendislik ve Mimarlık Fakültemizin çok değerli ÖĞRENCİLERİ,

Hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. Sizleri, mühendislik alanlarında geleceğin akademisyenleri, öncüleri ve yenilikçilik liderleri olarak görüyor, potansiyelleriniz ve özverinizle edineceğiniz mühendislik kimliklerinizi şimdiden takdir etmekten büyük bir mutluluk duyuyorum.

Mühendisliğin, insanoğlunun hayatında etkili olan, hem faydalı hem de “ne yazık ki” zararlı yeniliklerin ortaya çıkmasında büyük bir rol oynadığı bilinen bir gerçektir. Sizler, böylesine anlamlı bir alanda eğitim alacak, bilgi ve becerilerinizi geliştirecek ve geleceğe yön veren bireyler olacaksınız.  Kimileriniz belediye başkanları olup şehirlerin çehrelerini değiştirirken kimileriniz kendi alanlarınızla ilgili yeni uygulamalar geliştirip muhataplarınızın işlerini kolaylaştıracak ve onların dualarını alacaksınız.  Mühendislik kimliklerinizi, her daim yanınızda taşırken muhataplarınıza teknik bilgilerinizle ışık saçacak, hak ve hukuk çerçevesindeki uygun yaşam biçimlerinizle de örnek bireyler olacaksınız.      

Özellikle mühendislik alanındaki öğrencilik hayatı, yoğun hesaplar içeren meşakkatli bir çalışma, sabır ve azim gerektirir. Bu yolda karşılaşacağınız zorluklar, sınavlar ve uygulamalar çoğu zaman sizi yoracak ve hatta sizi bu eğitimi bitirme konusunda endişelendirebilecektir.  Ancak, bilinmelidir ki başarının anahtarı, çalışmaya devam etmek, sabır üzere olmak ve hedeflerinizden asla vazgeçmemektir. Mühendislik eğitimi almaya hak kazanmış bireyler olarak kendinize olan güvenleriniz ve azimlerinizle bu zorlukları aşarak eğitimlerinizi tamamlayacağınızdan hiç şüphem yoktur.

Üniversitemiz ve fakültemiz olarak sizlere sunacağımız imkânlarla sizlerin en iyi eğitimleri almanızı sağlamak en temel hedefimizdir.  Akademik kadrolarımız ve programlarımız, sizlere en iyi eğitimi vermek, en iyi bilgileri ve uygulama deneyimlerini sunmak üzere kurgulanmıştır.  Ayrıca, her mühendislik disiplinimiz için özel olarak oluşturduğumuz laboratuvarlarımız, atölyelerimiz ve diğer ilgili tesislerimizle de pratik becerilerinizi geliştirme hedefini gütmekteyiz.

Sevgili öğrenciler, sadece derslerle sınırlı kalmamanızı, sadece eğitmenlerinizin verdikleri bilgilerle yetinmemenizi her daim yeni bilgiler edinme merakı içinde bulunmanızı, mühendislik alanında gerçekleşen etkinliklere katılmanızı, ilgili projelerde yer almanızı ve mesleki ağınızı sürekli olarak genişletmenizi ve geliştirmenizi önemsiyorum.  Bölümleriniz nezdinde kurulu bulunan kulüplerimize katılıp, takımlara dâhil olarak, takım yoksa yeni takımlar kurarak kendinizi sürekli gelişim modunda tutmanızı önemsiyorum. Unutmayın ki, sosyal girişimler, etkileşimler ve pratik deneyimler, sizleri mezuniyet sonrası kariyerlerinizde rakiplerinizin bir adım ötesine taşıyacaktır.

Ve yine unutmayın ki, mühendislik bir yaşam tarzıdır. Sorunları çözmek, zorlukları kolaylaştırmak, düşünülmeyeni düşünmek, sürekli merak modunda olmak, denemekten korkmamak/yılmamak ve yenilikler keşfetme azminde olmak mühendisliğin en genel bilinen tanımıdır.  Sizlere, mühendis meslektaşlarımız olarak hem mühendislik ve hem de kişisel hayat yolculuğunuzda başarılar dilerim.

Sevgi ve saygılarımla

 

   Prof. Dr. Tekin SUSAM

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı​ 

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Taşlıçiftlik Yerleşkesi, 60150 Tokat / TÜRKİYE Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2018© Tüm Hakları Saklıdır.